faraan
04 خرداد 1402 - 14:06

۲ هزار بقعه شاخص در کشور خدمات فرهنگی ارائه می‌کنند

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تأکید بر ظرفیت بزرگ و کاربری مقدس ۲ هزار بقعه شاخص برای توسعه خدمات گفت: در امامزاده عبدالله (ع) شهرری با توجه به حیاط‌های متکثر امکان بارگذاری‌های فرهنگی و تبدیل این بقعه به قطب فرهنگی منطقه وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ری، حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی صبح امروز در آیین بزرگداشت امامزادگان و بقاع متبرکه که در آستان امامزاده عبدالله (ع) شهرری برگزار شد، اظهار داشت: انسان‌ها برای دستیابی به سعادت و قرار گرفتن تحت لوای ائمه اظهار باید در ابتدا به وجود متبرک این انبیاء و اولیاء آگاه باشند و سپس با کسب معرفت از این بزرگواران توفیق یابند.

وی افزود: مدافعان حرم به تأسی از حفظ حرم امام حسین (ع) توسط حضرت زینب (س) با هدف جلوگیری از صدمه بر مضجع شریف و دفاع از حریم حرم حضرت زینب (ع) می‌روند و در زمان شهادت به ائمه متوسل می‌شوند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه گفت: امامزادگان از خاندان عصمت و مانند انواری در شب‌های تار هستند که ما در لوای آن‌ها قرار می‌گیریم، اما از آنجا که این انبیا و اولیا در نزد خداوند عزیز هستند در دهه کرامت می‌خواهیم فضای جامعه را عطرآگین کنیم.

خاموشی با تأکید بر تأسی از امامزادگان ابراز داشت: در کشور ما بیش از 8767 بقعه موجود است که اغلب جزو امامزادگان هستند و با خاندان عصمت و طهارت نسبت داشته و چراغ‌های هدایت هستند.

وی تصریح کرد: امام‌زاده عبدالله (ع) در شهرری زحمات زیادی برای ترویج مذهب شیعه و نشر معارف اهل بیت (ع) متحمل شدند و به نقطه‌ای کانونی تبدیل شد و محبانش دور تا دور مزار او را به محل دفن تهران بزرگ تبدیل کردند، لذا امیدواریم در راه پاسداشت این زحمات این بزرگواران کوشا باشیم.

خاموشی افزود: با توجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب که امامزادگان باید قطب فرهنگی و اجتماعی باشند، در مدت 4 سال گذشته مراکز اجتماعی، فرهنگی و قرآنی افق در امامزاده‌ها شکل گرفت و در امامزاده عبدالله شهرری با توجه به حیاط‌های متکثر امکان بارگذاری‌های فرهنگی و تبدیل این بقعه به قطب فرهنگی منطقه‌ای وجود دارد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه گفت: از 8767 بقعه، 6600 بقعه مربوط به امامزادگان منسوب به ائمه اطهار و 39 پیامبر در 34 بقعه در ایران مدفون هستند.

خاموشی با اشاره به خدمات اجتماعی بقاع متبرکه ادامه داد: حدود 2 میلیون و 500 هزار بسته کمک معیشتی از ابتدای شیوع بیماری کرونا در قالب ویژه برنامه‌ها و آیین قرار دوازدهم اجرایی شد.

وی تأکید کرد: 317 گروه جهادی در بقاع متبرکه فعال و خدمت می‌کنند و مراکز خوداشتغالی نیز در برخی مناطق فعال شده که در پی توسعه و رونق این حوزه هستیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه دود 50 هزار نفر در بقاع متبرکه خدمت می‌کنند ابراز داشت: مراکز قرآنی در این مجموعه‌ها اعم از کرسی‌های تلاوت حلقه‌های حفظ و مفاهیم تفسیری در جریان است و باید برنامه‌های در حال اجرا سرعت و حجم بیشتری داشته است.

وی تأکید کرد: 2 هزار بقعه شاخص در کشور داریم که ظرفیت بزرگ و کاربری مقدس فرصت مغتنمی برای توسعه خدمات است و می‌توانیم در فعالیت‌های جهادی رونق بیشتری داشته باشیم

گفتنی است، در پایان این مراسم از برخی فعالان حوزه امامزادگان در حوزه‌های مختلف از جمله جذب کمک‌های مردمی، اقدامات فرهنگی و غیره تجلیل شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237801